דקל חמודריאה סיפריצי - Chamaedorea Seifrizii

המוכר בשמו המקוצר: חמודריאה.

זהו דקל ננסי וחביב לגידול בבית או במקום מוצל בחוץ. בבגרותו יכול להגיע לגובה של עד 4 מטרים בטיפול מיטבי. החמדוריאה רגישה לקור ולרוחות עזות. 

תאורה: כפי שכתבתי, רק אור. ניתן לשתול בתוך הבית או מחוצה לו, במשרד, בפטיו, ובגינה, ובלבד שלא יהיה חשוף לרוחות השמיים ולתנאי החורף. 

השקייה: להשקות רק כשהאדמה מתייבשת ולשמור עליה לחה.

 דישון: מומלץ לדשן אחת לשבועיים. לא חובה. 

קרקע: לחה, מנוקזת ואוורירית. 

קצב צמיחה: יחסית מהיר. 

לסיכום צמח קל לגידול ללא שמש. 

יחורים – מה זה, למה זה טוב ואיך עושים את זה. לייחור זו הפעולה שאני גוזמת או זומרת (במזמרה) חתיכה מגבעול או ענף, שמה במים או שותלת באדמה גננית ושומרת על תנאים מתאימים עד שהענף/גבעול מוציא שורשים. 

בשיחים, דוגמת שפלרה, אני יכולה לגזום חתיכה באורך 15-20 ס"מ ולשים במים. תוך זמן קצר החתיכה תוציא שורשים במים. אז, אפשר לשתול בעציץ באדמה גננית ולהשאיר בתוך הבית בשלב ראשון (בגלל הקור הספיציפי בימים האחרונים), וכשיתחמם קצת להעביר לחצר. אפשרות שניה היא להמתין עם כל התהליך למזג אוויר חמים יותר (אני אוהבת לעשות את התהליך בסביבות האביב) ולשתול ישר בחוץ. בכל מקרה, משקים את התערובת היטב ושומרת אותה לחה עם שפריצר עד שרואים תגובה חיובית מצד הצמח. 

בצמחים שטנים, דודת יהודי נודד, יש לעשות את אותו תהליך כשהדגש הוא, לא אורך 15-20 ס"מ, אלא 3 מפרקים. הסתכלות מקרוב ותיווכחו שכל ענף מורכב ממפרקים. חותכים מתחת לשלישי, באלכסון ומטפלים באותה שיטה. כך יוצא שמפרק אחת בתוך המים או האדמה ושני מםרקים באוויר החופשי. 

השיטה נהדרת לגדל צמח חדש מצמח קיים. טוב, אני מודעת לעובדה שלא כולנו גננים ולא לכולנו יש סבלנות, אבל צמחים רגילים, יפים, טובים, ומתייחדים בקלות זה כיף לעשות בשיטת DIY וליהנות מהתוצאות. בתמונות צמחי בית / גינה / מרפסת המתחרים בקלות. 

פוטוס זהוב יהודי נודד ארגמני   אפטניה וקוליאוס דק-פוט.  

הברכה היא יצירת שורשים מן הענף כשעדיין קשור לצמח האם (להבדיל מייחור, בו אנו מנתקים את הצמח). לאחר שהצמח השריש, אנו ננתק את הענץ מצמח האם 

מקובלות שתי שיטות

 הברכת אוויר בה מכניסים קצה ענף למצע לח 

הברכת שלוחות מוכרת לכולנו היא דשא, בה גבעולים צומחים אופקית משורשים. 

נציץ   הוא סוג של סוקולנט. Lampranthus )- מצרפת לכמם תמונות להברחת אוויר שעשיתי לצמח נציץ (צמח בשרני האוגר מים), האוהב שמש, ופורח באביב ובקיץ בצבעים רבים: ורוד, כתום, לבן, סגול, וצהוב. שימוב לב איך אני מעבירה שלוחה של הצמח לאדמה, מכסה קלות באדמה ואפילו שמה אבן באופן זמני. לאחר התבססות ההשרשה, אוציא את האבן כמובן 

    

וטיפ ממני: חיתוך עדין בקטע הענף שנכנס לאדמה יאיץ את השרשתו 

ועוד טיפ קטן לגבי הג'ינג'ר

 את הג'ינג'ר יש לחתוך כשני אצבעות מהעין (הגבעול העתידי שהולך לצאת) לשים את החתיכות במים עד שאותו עיין תצא ולהטמין באדמה רטובה, 

אחרי שהגבעול יוצא יש להרחיק את זמני ההשקיה עד לפעמיים בשבוע

הלה דיין